Blog
Jak vybrat prut pro začínajícího kapraře?
Kapraření je fascinující a náročná rybářská disciplína, která se těší stále větší popularitě. Pro začínajícího kapraře může být výběr vhodného prutu obtížný úkol, ale nebojte se, v tomto článku probereme, na co se zaměřit při výběru prutu.
Délka prutu
Prvním faktorem, který je třeba zvážit, je délka prutu. Pruty o délce 10, 12 a 13 stop (tj. přibližně 3m / 3,66m / 3,96m) jsou nejčastěji používány.
Délka prutu (12 a 13 stop) v teorii umožňuje delší náhozy, ale ztěžuje manipulaci s prutem při lovu pod visícími stromy. Dlouhý prut je také přesnější. Můžete přesněji umístit sestavu na vybraném místě, což může být klíčové při lovu na velké vzdálenosti. Kratší pruty, délky do 10 stop, se často ukážou jako ideální volba pro kapraře, kteří preferují lov při vypouštění a táhnutí z člunu. Kratší pruty jsou lehčí a ovladatelnější, což usnadňuje jejich manipulaci z člunu.
Výběr délky prutu by měl být primárně závislý na preferencích kapraře.
Výkon a akce
Výkon prutu se týká jeho schopnosti vydržet zatížení a síly, kterou lze na rybu vyvíjet během boje. V případě kaprařského prutu jsou pruty se středním výkonem (3,0 lbs) často vhodné pro začátečníky. Tyto pruty díky své pružnosti odpouštějí více chyb, které začínající kapraři dělají během boje. Silnější pruty (3,5 lbs =) jsou určeny pro pokročilejší rybáře a jsou používány pro lov s náhozem na velké vzdálenosti.
Rozlišujeme tři typy akcí a různých ohybů:
- Parabolické kaprařské pruty - takový prut funguje plně parabolicky, od špičky po dřík vytváří polokruhový ohyb. Takto pracující prut dobře tlumí útěky ryby a brání vytáhnutí háčku z tlamy ryby. Nejsou vhodné pro delší náhozy nebo lov v blízkosti překážek nebo rostlin, ale jsou vhodné pro boj s rybou z člunu.
- Špicová akce prutu - ohybu podléhá délka přibližně 1/3 prutu, pracuje pouze vrchní část. Toto je typické pro náhozové pruty. Jsou poměrně tuhé a neodpouštějí chyby, aby mohly využít své výhody, potřebují zkušenou ruku. Při boji s rybou je třeba dávat pozor, mít pod kontrolou brzdu a rychle reagovat na útěky ryby, protože je snadné vytrhnout háček z tlamy ryby. Nabízejí malé potěšení z boje.
- Pruty s poloparabolickou akcí - také nazývanou poloviční špicová. Poskytuje nejlepší kombinaci náhozových parametrů s potěšením z boje. Takové pruty obvykle pracují postupně - to znamená, že prut je schopen přejít z špicového ohybu do polovičního nebo plného parabolického ohybu. Mají velkou rezervu síly v dříku, což pomáhá jak při náhozech, tak při zastavování divokých útěků velkých kaprů.
Počet sekcí
Nejčastěji se setkáváme s dvoudílnými a třídílnými pruty. Třískladové pruty jsou mnohem pohodlnější při přepravě a skladování, ale mají horší uživatelské parametry než dvouskladové pruty.
Dvouskladové pruty jsou delší, a tedy obtížnější na přepravu, ale vyznačují se lepší prací. Proto se většina kaprařů rozhodne rovnou pro nákup dvouskladových prutů.
Cena
Začínající kaprař se může zamýšlet nad cenou prutu. Stojí za to investovat do kvalitního vybavení, ale není nutné utrácet majlant. Existuje mnoho prutů dostupných za mírné ceny, které jsou pro začátečníky naprosto ideální.
Závěr
Výběr prutu pro začínajícího kapraře může být výzvou, ale pokud zvážíte výše uvedené faktory, můžete najít prut, který splní vaše potřeby. Nezapomeňte také na další vybavení, jako je naviják, šňůra nebo koncová sestava. Časem, s praxí a lepším porozuměním vašim preferencím, budete moci přizpůsobit své vybavení pokročilejším technikám a chytat ještě větší kapry.