Blog

Jak konzervovat boilies
Konzervace čerstvě vyrobených boilies, aby je bylo možné uchovávat v dobrém stavu po delší dobu, není pro všechny tak samozřejmá. Existuje několik ověřených způsobů, jak boilies uchovávat déle, aniž by se zhoršila jejich kvalita. V případě, kdy vyrábíme boilies ručně, je možnost jejich delšího skladování, zejména když vyrábíme větší množství boilies, mimořádně důležitá.
Sušení boilies "na kámen"
Prvním a nejjednodušším způsobem je sušení boilies na tzv. "kámen". Po uvaření nebo napaření boilies je sušíme asi týden na větrném, ale ne slunečném místě pomocí speciálních sítí na sušení boilies. Po usušení je nejlépe uchovávat takové boilies v suchých nádobách nebo speciálních sáčcích, ve kterých můžeme také podrobit boilies procesu sušení.
Příkladem takového sáčku na sušení boilies je např.: Nash Subterfudge Air Dry Bag.
Konverzace boilies solí
Dalším účinným způsobem konzervace boilies je nasypaní předsušených kuliček kvalitní solí. Stačí jen hodit boilies do kbelíku nebo jiné nádoby a zasypat je solí a pevně zavřít. Sůl má konzervační a hydrofobní vlastnosti a dokáže "vysát" vlhkost z boilies, takže boilies se nebudou kazit. Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů konzervace boilies.
Konzervace boilies můžete použít například kvalitní himalájskou sůl od značky Nash - Nash Himalayan Rock Salt:
Mražení boilies
Třetím způsobem, jak udržet delší čerstvost boilies, je způsob, na který většina zapomíná - mražení. Když už máme hotové boilies, musíme je předsušit nejlépe 24 hodin a poté je přemístit do sáčků na mražení nebo do plastových nádob určených na mražení potravin. Po rozmrazení jsou boilies připraveny k použití. Důležité je, aby jejich znovu nemrazili, ale spotřebovali.
Použití konzervačních látek na boilies
Čtvrtým způsobem efektivní konzervace boilies je konzervační látka na boilies. Díky tomu mohou boilies dlouho udržovat čerstvost a vlhkost, takže nejsou vysušeny. Konzervační látku přidáváme do boilies v první fázi výroby, tj. do tekutých složek. Dávkování konzervační látky závisí na výrobci, ale nejčastěji je to 60 až 120 ml na 1 kg mixu. Po vytvoření boilies je stačí 1-2 dny předsušit na větrném, ale ne vystaveném slunečním záření, a potom je můžeme skladovat ve uzavřeném kbelíku nebo jiné nádobě. Konzervační látka v těchto množstvích je bezpečná pro ryby a neovlivňuje chuť ani výživové vlastnosti boilies. Konzervační látky používané v domácí výrobě proteinových kuliček můžete najít v nabídce značek jako CCMoore, Massive Baits nebo TBBaits.
Závěrem - existuje několik ověřených způsobů konzervace vlastnoručně vyrobených boilies. Nejrychlejším a zároveň nejpohodlnějším pro nás je konzervace boilies pomocí konzervační látky. Díky konzervační látce boilies udržují své fyzikálně-chemické vlastnosti po delší dobu, takže je těžké rozlišit boilies, které byly právě vyrobeny, od těch starších.