Blog
Jaký dezinfekční prostředek pro kapry vybrat?
Výběr vhodného dezinfekčního prostředku pro kapry není tak jednoduchá záležitost. Na trhu je spousta různých dezinfekcí s různým složením, hustotou a vlastnostmi. Pro většinu rybářů je dezinfekce dezinfekcí bez ohledu na značku, typ atd. Často lidé kupují nejlevnější dezinfekce, aby jen nějakou měli v tašce, ale to není to, o co jde. Měli bychom vždy používat dezinfekci pro každou chycenou rybu, nejen mazáním nebo stříkáním na ránu od háčku, ale také na místech na těle ryby, kde jsou rány nebo například když šupina odpadne po kontaktu s podběrákem nebo matou.
Níže představujeme kategorizaci dezinfekcí podle typů:
- Dezinfekce ve spreji nebo dezinfekce o vodnaté konzistenci: Tyto dezinfekce jsou obvykle nejlevnější a nejpohodlnější k použití, ale mají jednu nevýhodu, mají „vodnatou” konzistenci a po aplikaci na ránu rychle stékají, a jejich účinek po kontaktu s vodou prakticky mizí. Jsou dobré pro prvotní dezinfekci. Příkladem takového dezinfekčního prostředku je CarpRus Carp Doctor:
- Druhou skupinou dezinfekcí jsou dezinfekce ve formě gelu. Mají dobré dezinfekční vlastnosti a déle se drží na ráně, i když je ryba již zpět ve vodě. Často obsahují složky, které urychlují hojení ran. Příkladem gelového dezinfekčního prostředku je Kryston KLIN-IK Medi Skin.
- Dezinfekce na bázi propolisu. Takové dezinfekce jsou nejlepší díky svým antiseptickým a léčivým vlastnostem. Obsahují ve svém složení speciálně vybraný propolis, který má silné dezinfekční vlastnosti, zabíjí téměř 100% bakterií, virů a plísní. Důležitou výhodou takového dezinfekčního prostředku je, že je v tekuté formě, a po kontaktu s vodou se srazí a přilepí na ránu, čímž vytváří druh obvazu, který na ráně ryby zůstává několik dní. Díky této vlastnosti izoluje ránu od vnějšího prostředí, což urychluje hojení. Příklady propolisových dezinfekcí jsou např. Nash Medicarp Refill nebo Korda Propolis Carp Care Liquid.
- Dezinfekce na bázi gentianového fialového. Jsou to populární a velmi levné dezinfekce. Jsou účinné, ale fungují na ránu jen chvíli. Po kontaktu s vodou ztrácí své vlastnosti a také zabarvují ránu/tělo kapra na fialovou barvu. I po delší době tato barva z rány nezmizí a vypadá to špatně.
Závěrem - nejlépe je používat dezinfekci na bázi propolisu a v gelové konzistenci, pokud chceme, aby rána ryby byla chráněna před infekcemi déle. Dezinfekce ve spreji se hodí jako „první” dezinfekce po vyjmutí háčku z tlamy ryby, protože díky své řídké konzistenci dobře pronikají do rány a dostanou se do všech těžko přístupných míst. Po dezinfekci sprejem je dobré ještě před vypuštěním ryby do vody ošetřit ránu přípravkem na bázi propolisu nebo gelu, který zalepí ránu a poskytne delší ochranu a rychlejší hojení.